معبد شائولین

واژه شائولین در زبان لاتین به “هنر های ظاهری رزمی چینی” ترجمه شده است. اما آیا واقعا این روش ها در معبد شائولین هم تدریس می شود ؟ برخی بر این عقیده اند که تمایزی بین اصطلاح سیستم ظاهری و باطنی در هنر های رزمی چینی وجود ندارد و این در حالی است که عدّه ای دیگر نظرات متفاوتی ابراز نموده اند. برای مثال جناب وو جیانکوان استاد تای چی چوان (یکی دیگر از هنر های رزمی چینی) این طور می گوید :تمرین پرش شائولین به قدرت و زور بازوی فراوانی نیاز دارد. افرادی که در این آموزش مهارت نداشته باشند، نفس کم می آورند و بزودی خسته خواهند شد. در حالی که تای چی چوان بر خلاف این است. این ورزش برای آرامش جسم و ذهن و افکار مورد استفاده قرار می گیرد.

تمرین در معبد

شتر غربی‌ها شائولین را از فیلم‌های رزمی می‌شناسند و می‌دانند که این معبد، زادگاه شائولین کونگ فو است. اما این معبد را در آسیا بیشتر با عنوان زادگاه مکتب ذن می‌شناسند. بازدیدکنندگان برای یادگیری کونگ فو، مراقبه در محیط‌های دنج و آرام اطراف یا لذت بردن از تماشای یک مکان تاریخی که شاید بسیاری از مسافران چین از آن چشم‌پوشی کنند، به دیدن معبد شائولین می‌روند. فرقی نمی‌کند برای کدام یک از این دلایل به این منطقه سفر کنید، قطعا بازدید از معبد شائولین خالی از لطف نیست.

مکان معبد شائولین

ین معبد در دامنه‌های رشته‌کوه سونگ شان واقع شده که تنها ۱۵ دقیقه با شهر دنگ فنگ و دو ساعت با شهر ژنگژو (Zhengzhou) مرکز استان هنان فاصله دارد. از ژنگژو و لوئویانگ (Luoyang) یکی دیگر از شهرهای بزرگ استان هنان، اتوبوس‌هایی به مقصد دنگ فنگ وجود دارد. اگر در شهرهای ژنگژو یا لوئویانگ اقامت دارید، با تورهای یک روزه از هتل محل اقامتتان می‌توانید خود را به دنگ فنگ برسانید.