پل طبیعت در سائو پائولو

پل فردریک بایر درست در مقابل دفتر مرکزی شرکت داروسازی و چند ملیتی بایر آلمان در سائو پائولو برزیل قرار گرفته است. این پل پیاده و دوچرخه به سفارش بایر ساخته شده و روی کانال Guarapiranga در محل تلاقی با رودخانه Pinheiros قرار دارد. با اتصال دو سمت رودخانه، این پل مسیر دوچرخه سواری دو طرف رودخانه را گسترش داده و دسترسی به ایستگاه مترو را نیز برای دوچرخه سواران و رهگذران فراهم کرده است.

ایده ی اصلی این پل از نیلوفرهای آبی الهام گرفته و شامل دو سکوی گرد یا جزیره به قطر 5.4 متر است که با ستون های بتنی حمایت شده و در گوشه و کنار آن باغ های کوچکی قرار گرفته که گیاهان بومی در آنها کاشته شده اند. این گیاهان می توانند سالانه حدود 300 تن از انتشار دی اکسید کربن در جو بکاهند.

محور مرکزی این پل که دو جزیره را به هم متصل می کند قابلیت جابجایی داشته و به هنگام بازگشایی، مسیری به عرض 12 متر برای حرکت کشتی ها و قایق ها ایجاد می کند. طول کلی پل 90 متر بوده و عرشه ی اصلی آن از شبکه ی فلزی و تخته های چوبی ساخته شده؛ ضمن اینکه برای جداسازی ترافیک پیاده از دوچرخه سوار نیز متریال های مختلفی بکار رفته است. این پل با هزینه ی 5 میلیون دلاری ساخته شده و پیش بینی می شود که در منطقه ی شهری به 300 هزار نفر خدمات رسانی کند.