نکات سفر به روسیه
روسیه، پهناورترین کشور دنیا است و به خاطر جاذبه‌های گردشگری متنوع و زیبایی که دارد، مورد توجه گردشگران سراسر دنیا قرار دارد. علاوه بر بناهای تاریخی باشکوه و دیدنی، طبیعت روسیه هم زیبایی‌های منحصربه‌فردی دارد که علاقه‌مندان به طبیعت و ماجراجویی را به سوی خود دعوت می‌کند.
در ادامه با چند نکته ی مهم درباره‌ی سفر به روسیه آشنا می‌شویم.

جزئیات نکات سفر به روسیه

ویزا


برای سفر به روسیه نیاز به ویزا دارید. ویزای توریستی یا روادید گردشگری روسیه برای افرادی صادر می‌شود که به منظور گردشگری و بازدید از جاذبه‌های گوناگون، قصد دارند به این کشور سفر کنند. مدت اعتبار ویزای توریستی روسیه بر اساس مدت رزرو هتل و مطابق تاریخ پرواز تعیین می‌شود، بنابراین موقع خرید بلیط و رزرو هتل باید دقت کنید، چون تغییر اعتبار ویزا امکان‌پذیر نیست.

سفر داخل شهری و وسایل حمل و نقل عمومی

یکی از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در روسیه، مترو است به خصوص در مسکو. در باجه‌های مخصوص فروش بلیط در ایستگاه‌ها می‌توانید بلیط تهیه کنید. اگر قصد دارید زیاد از مترو استفاده کنید بهتر است بلیط‌های چند سفره تهیه کنید تا هر بار مجبور نباشید برای خرید بلیط در صف بایستید. با این کار هزینه‌های شما هم کاهش پیدا می‌کند.
تاکسی یکی از گران‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی در روسیه است. ضمنا در شهرهای شلوغی مثل سن پترزبورگ، تاکسی سوار شدن لزوما به معنای سریع رسیدن به مقصد نیست. در این شهرها مجبورید ساعت‌ها در ترافیک بمانید. از خطوط تاکسی‌رانی معتبر استفاده کنید و تا جایی که ممکن است تاکسی و ماشین شخصی سوار نشوید.
علاوه بر تاکسی و مترو، اتوبوس و مینی‌بوس از دیگر وسایل حمل و‌ نقل عمومی هستند. یکی از بهترین روش‌ها برای گشت‌و‌گذار در شهر سن پترزبورگ، کرایه‌ی دوچرخه است. این روش علاوه بر اینکه هزینه‌ی کمی دارد، فرصتی عالی برای شما فراهم می‌کند تا همه جای شهر را ببینید و زندگی اهالی شهر را از نزدیک مشاهده کنید.

سفر بین شهری

پروازهای داخلی در روسیه یکی از روش‌های سفر بین شهری هستند. پروازهای شهرهای بزرگ را باید از قبل رزرو کنید اما برای شهرهای کوچک می‌توانید قبل از پرواز در فرودگاه بلیط تهیه کنید. برای طی کردن مسافت‌های کوتاه‌تر می‌توانید از قطار استفاده کنید. قطارهای سریع‌السیر بین مسکو و سن پترزبورگ این مسافت را در ۴۴ ساعت طی می‌کنند.
اتوبوس‌ انتخاب دیگری است که برای سفر بین شهری می‌توانید مد نظر داشته باشید. اتوبوس‌های دولتی از ایستگاه‌های تعیین شده حرکت می‌کنند در حالی که اتوبوس‌های خصوصی معمولا از ایستگاه‌های قطار حرکت دارند.

خرید

خرید در روسیه تجربه‌ای منحصربه‌فرد است. اما هنگام خرید کالاها و سوغات این نکته را در نظر داشته باشید که خروج برخی کالاها از روسیه ممنوع است؛ مثلا اشیایی که دارای ارزش فرهنگی هستند. تا جایی که می‌توانید چیزی نخرید که هنگام خروج از کشور، باعث دردسر شود. رسید کالاهای خریداری شده را نگه دارید. هر چیز گران‌بها یا قدیمی باید گواهی و سند صحیحی داشته باشد که ارزش آن را نشان می‌دهد. این گواهی‌ها از طریق وزارت فرهنگ روسیه قابل دریافت هستند.

زمان مناسب برای سفر

بیشتر گردشگران از زمستان‌های سرد روسیه واهمه دارند. بهترین زمان برای سفر به این کشور دیدنی، فصل تابستان یعنی از اوایل ژوئن تا اواسط سپتامبر است. در فصل بهار رویدادهای فرهنگی و جشن‌های مختلفی در روسیه برگزار می‌شود. فصل پاییز هم برای شرکت در فستیوال‌های مختلف، مناسب است اما آسمان ابری است و دمای هوا کاهش پیدا می‌کند. دو ماه قبل از شروع زمستان یعنی از ماه دسامبر، سرمای هوا آغاز می‌شود. در این فصل، شهرها به زیبایی زیر پوششی سفید از برف پنهان می‌شوند. سکوت و تمیزی هوا و همین‌طور روزهای آفتابی، فرصتی عالی را برای اسکی و سورتمه‌سواری فراهم می‌کند.
با توجه به فصلی که سفر می‌کنید، لباس و وسایل مناسب همراه داشته باشید. کلاه، چند دست لباس اضافه و کفش ضدآب که کف آن تخت نباشد برای زمستان ضروری است. برای فصل بهار و پاییز حتما بارانی ببرید.

همین الان

تور خودتو بساز